Jaroslav Haščák


Haščák bol obvinený za to, že údajne zaplatil 200 tisíc eur, aby získal nahrávky z Gorily od príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša a jeho manželky. A tiež za legalizáciu peňazí z trestnej činnosti, keďže úplatok údajne odovzdal tak, že peniaze mal poslať účelovo založenej firme za fiktívnu analýzu zdravotníctva.

Generálny prokurátor postupoval podľa § 363 TP po tom, ako Najvyšší súd SR rozhodol o prepustení Jaroslava Haščáka z väzby. Generálny prokurátor sa stotožnil s názorom Najvyššieho súdu SR, ktorý skonštatoval, že vyšetrovatelia nemajú dostatok dôkazov.

 

Najvyšší súd SR vyhodnotil nahrávku ako so skutkom nesúvisiacu. Medzi dôkazmi boli aj pokyny, ako v celej kauze postupovať, ktoré boli nájdené v aute bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Žilinka pri obhajobe svojho rozhodnutia zrušiť obvinenie Haščákovi aj Arpášovcom argumentoval tým, že „len blázon by si nechal posielať úplatok na vlastný účet.“. Tiež sa mu nezdalo, že faktúry prešli cez účtovníčku.

V rozhodnutí Žilinka spochybňuje použitie prepisu nahrávky Gorila ako dôkazu v trestnom konaní. Kritizuje tiež políciu a špeciálnu prokuratúru za názor, že Arpáš s manželkou neboli kvalifikovaní na zdravotnícke analýzy. Žilinka ich kvalifikáciu obhajuje na základe toho, že sú dlhoroční príslušníci SIS. Samotné USB s nahrávkou, ktoré sa našlo u Kočnera, má byť podľa Žilinku zničené.

Žilinka tiež tvrdí, že by sa výsluchy svedkov spred vznesenia obvinenia ani nemali nachádzať vo vyšetrovacom spise. Čo podľa ÚŠP nemá oporu v zákone ani rozhodovacej praxi.

Tento prípad je zaujímavý aj preto, že v inej medializovanej kauze týkajúcej sa vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a spol. krajský súd pri rozhodovaní o väzbe obdobne konštatoval, že trestné stíhanie a obvinenie v ich prípade je neodôvodnené. Žilinka však nepostupoval pri rozhodovaní podľa § 363 TP v ich prípade rovnako a ich obvinenia doposiaľ nezrušil.“

Text bol aktualizovaný 5.8.2022

©2022 Nadácia Zastavme korupciu
Všetky práva vyhradené.
Ochrana osobných údajov

✏️ Hej, ty!
⚙️ RevoMind